cs 2018-06-27 09:34:00

Slevové akce jsou smrt obchodníků

Ztrácejí kvůli nim 15-18 miliard ročně a změny plánuje i nový ministr

Na konferenci Retail in detail 2018 s podtitulem Efficient Promotions se experti shodli, že stávající stav je neúnosný. Aktuálně podíl rychloobrátkového zboží prodaného v akcích dosahuje v Česku 55 procent.

Ministr zemědělství Miroslav Toman řekl MF Dnes, že je potřeba nastavit pravidla pro prodej potravin v promoakcích. I sami obchodníci vidí, že je třeba reagovat.

Technologie pro vyšší profit

Proto se čím dál častěji obracejí k novým technologiím. Zejména k takovým, které jim umožní najít nové zdroje dodatečného příjmu. "Naše firma se snaží, aby technologie pomáhaly najít pozitivní byznys case, pozitivní příprodej a extra marži," popisuje generální ředitel retailu společnosti Diebold Nixdorf Stanislav Zrcek a pokračuje: "Uvedu konkrétní příklad. Máme novou pokladnu. Obrazovka pokladny je rozdělená na dvě části. Ta první část je ta tradiční, kterou všichni známe. Tam, kde se obsluhuje zákazník a zákazník si ve finále nechá vytisknout účtenku. Co je výrazně zajímavější, je ta druhá část, kde je takzvaný guided selling mode. Příprodejový mód, kde v návaznosti na to, co zákazník kupuje, klade prodavačka chytré otázky."

"Tzn. když si koupím například krém nebo mast na bolest, tak mi prodavačka automaticky nabídne kinesio tape," přibližuje Zrcek: "A na něj mi dá extra slevu. Nebo to skvěle funguje v prodejně sportovního zboží. Pokud si koupím kolo, tak ten příprodejový modul nabídne prodavačce - anebo ji k tomu dokonce donutí - aby se zeptala zákazníka ve stylu: kup si ještě hustilku, můžeš si koupit pojištění, máme tady dvouletý servis. A zákazník si může další zboží či služby přikoupit. Tzn. extra další benefit, extra další marže." Podle Stanislava Zrcka dobře funguje uvedený princip například v oblasti gastronomie, fashion nebo u luxusních obleků. Zákazníci si dokoupí ještě košili, pásek, boty atd.

Jak zákazníci vybírají očima

Jednou z možností, jak zvýšit prodej konkrétní značky, je správné umístění v regále se zbožím. I tady technologie pomáhají. Miroslav Suchý, stratég zákaznické zkušenosti firmy UXfocus, k tomu říká: "Prezentujeme možnost jak měřit efektivitu komunikace v místě prodeje. A to metodou eyetrackingu a proto tady (na konferenci, pozn. red.) máme i regál, kde si to každý může vyzkoušet pomocí brýlí a zjistit, jak se vlastně rozhoduje. Případně jestli promoční materiály, které jsou použité, jsou efektivní."

K tomu dodává Tomáš Molnár, poradce zlepšování výkonu společnosti Ernst & Young: "Pracujeme s daty a pracujeme s klientem. Koukáme se na celý proces promoce. Máme takové partnery jako UXfocus, kteří nám pak umožňují vše zkontrolovat anebo ověřit v praxi. Myslím tím naše analýzy a závěry. Takže se díváme na to, jak funguje promoce v regálu, jak fungují jednotlivé prvky promoce. A v reálu zjišťujeme jak to funguje na skutečných zákaznících."

Data narůstají, je potřeba analýza

Nasazení nových technologií v maloobchodě znamená výrazný nárůst získávaných dat. Proto se na konferenci objevují i analytické společnosti: "Analyzujeme úplně všechno a na konferenci předvádíme, jak se dá analyzovat chování zákazníka v obchodě při jeho pohybu," tvrdí Radim Babka, konzultant marketingové automatizace analytické společnosti SAS Institute a přibližuje řešení: "Zákazník se nějakým způsobem po obchodě pohybuje, nějakým způsobem se chová a my neustále vyhodnocujeme, přes které oddělení se například pohybuje, jak dlouho se tam zdrží atd. Jsme schopni identifikovat zákazníka už od začátku, kdy vejde a v tu chvíli, kdy víme, kdo to je, a následně víme i co dělá, tak jsme schopni analyzovat i toto chování." 

Vyznění konference Retail in Detail - Efficient Promotions bylo jasné. Slevy pro obchodníky jsou smrtelné a jedna z šancí jak zvýšit ziskovost je nasazení těch správných technologií.

Další obsah pořadu
Mistři obchodu

en 2019-06-18 11:43:00

How Brexit will impact the Czech Republic

And how to prepare business for different types of brexits

cs 2019-06-10 16:00:00

Les Binet vyvracel mýty a nesmysly

Hlavní řečník summitu účastníky překvapil fakty a čísly z oblasti reklamy

cs 2019-06-02 11:32:00

Jak postavit výkonný obchodní tým

První ročník konference hostil přes 140 šéfů prodeje a key accountů

Nejnovější obsah

cs 2019-10-04 15:09:00 Byznys novinky

Bosch rozšiřuje vývojové centrum za stovky milionů

Budovu pro 600 vývojářů a techniků otevřel i ministr průmyslu a obchodu

cs 2019-07-13 08:42:00 Byznys novinky

Podívejte se na nové kanceláře Deloitte v Praze

Poradenská skupina se přestěhovala hned vedle Vysoké školy ekonomické

cs 2019-06-20 11:11:00 Money & Cash

České strojírenství čeká zpomalení

Tržby v příštím roce porostou pod dvě procenta, vyplývá ze studie

cs 2019-06-06 16:30:00 Money & Cash

Bosch hlásí výsledky a očekává útlum ekonomiky

Konsolidované tržby v ČR dosáhly 21,8 milardy korun (849 milionů eur)

cs 2019-05-31 11:11:00 Money & Cash

Stavebnictví: Letos ještě růst, příští rok stagnace

Experti ze stavebnictví diskutovali o číslech a výhledu na příští období

en 2019-05-23 08:26:00 Produktivita & Technologie

About time management, productivity & GTD

David Allen talks about his passion and methodology how to organize life