cs 2018-10-04 08:00:00

Marketing značku firmy neudělá

Říká Monika Hovorková, ředitelka marketingu České spořitelny

Záleží na tom, jak firma dokáže doručit svoje poslání k lidem. V rozhovoru pro byznys televizi BraveShow TV Monika Hovorková odhaluje i to, co může do budoucna umět nové internetové bankovnictví George, a proč Česká spořitelna používá reálné příběhy lidí. Rozhovor jsme natočili u příležitosti konference Brand Management 2018, kterou tradičně pořádá společnost Blue Events

Následuje přepis rozhovoru s Monikou Hovorkovou

Bshow: Jak se pokračuje v budování značky, která je na trhu tak dlouho?

Monika Hovorková: Značka České spořitelny je tady už skoro 200 let. A to je veliký závazek. Pro mne budování značky souvisí s posláním firmy. Myslím, že to jsou propojené nádoby a jedna bez druhé neexistuje. Česká spořitelna, tenkrát jako Böhmische Sparkasse v roce 1825, byla založena s posláním přinést a zajistit prosperitu pro každého občana. Bez ohledu na věk, vzdělání, náboženské vyznání, rasu. A tohle poslání se snažíme většinu těch téměř 200 let naplňovat. Je to podstata budování značky. Ano, mluvíme často o kampaních a o digitálu, ale ve finále je to o tom, jestli tohle poslání doručuje anebo ne. A když nedoručuje, tak celý brand management selhal.

Bshow: Značku tedy u vás netvoří marketing, ale exekutiva?

Monika Hovorková: Zastávám názor, že brand není o marketingu. Marketing jsou pouze šaty člověka. A šaty sice dělají člověka, ale jaký jste člověk a jestli držíte sliby, jestli děláte to, co jste se zavázal, tak v tom vám už šaty nepomůžou. Takže značka je jako celistvý člověk a marketingová komunikace jsou šaty. To znamená, že brand management není jenom o kampaních a o marketingové komunikaci, ale je to o tom, jestli se staráme o zákazníky, jestli doručujeme naše poslání. Jestliže jsme se zavázali, že budeme lidi učit a pomáhat jim hospodařit, tak to musíme dělat. A dělali jsme to jinak v 19. století a děláme to jinak v 21. století. Dnes to děláme přes digitál, třeba přes George. George učí lidi hospodařit, umí jim už dnes radit a bude umět ještě víc. Je jenom otázka času, kdy na ně bude mluvit třeba jako Alexa. 

Bshow: Jak tedy může marketing exekutivě pomoci v budování brandu?

Monika Hovorková: Máme reklamy, kampaně. V podstatě se snažíme lidem říct, co naše banka dělá. Jakým způsobem naše poslání doručuje. Dneska máme "georgí" kampaň, ale předtím jsme měli dlouho kampaň, která byla založená na lidských příbězích. A ty příběhy některých naši klientů, kterým jsme pomohli, jsou reálné. Dneska tady (na konferenci Brand Management) bylo hodně řečeno o autenticitě, o důvěře a o pravdě. Pro mě fakt, že se jedná o reálné příběhy a reálné klienty, je strašně důležitý. Byla spousta lidí, co mě od toho odrazovala. "Prosím tě, to si strašně zesložitíš. Pak natočíme reklamu, něco vymyslíme." Jenže ono to funguje. Lidi se s tím umějí ztotožnit, vidí a slyší příběh někoho reálného, a vidí, jak by naše banka mohla pomoci i jemu.

Bshow: Dá se vyjádřit čísly, o kolik lépe fungují reálné příběhy?

Monika Hovorková: My si samozřejmě děláme tracking, sledujeme to. Nevím, jestli ve srovnání s tím, kdyby tam ti skuteční lidé nebyli. Jako banka jsme na trhu dlouho a sledujeme spoustu atributů. Zajímá nás, jak jsme důvěryhodní, jestli jsme vstřícní, jestli jsme přátelští, a tam zmíněné kampaně skórují velmi dobře. Takže asi se nám to daří.

Bshow: Dnes se všechno měří podle NPS. Mají takové kampaně na NPS vliv?

Monika Hovorková: Mají. To je vidět. Ale zase je potřeba si říct, že NPS je o doporučení. O tom, jak moc byste doporučil určitou značku své rodině a svým přátelům. To znamená, že nedoporučujete na základě reklamy. Reklama vám řekne, tohle ta banka dělá. Ale vy to doporučíte většinou na základě vlastní zkušenosti. Jestli to, co říkala naplnila, nebo ideálně ještě překonala a úplně vás omámila.

Bshow: Sean Pillot de Chenecey mluvil o autenticitě. Je pro Českou spořitelnu důležitá?

Monika Hovorková: Myslím, že autenticita rozhodně. Uvědomujeme se všech těch pět věcí, které Sean zmínil. A nemyslím, že jsme v tom ideální. Nejsme. Učíme se. Ale je to meta, ke které jdeme. Transparentnost, autenticita, důvěra a pravda jsou věci, na kterých stavíme a budeme stavět dál.


Absolutně subjektivní postřehy štábu BraveShow TV
Monika Hovorková je velmi bezprostřední člověk. Co na srdci, to na jazyku. A přitom by se dalo říci, že je to žena mnoha tváří. Ostatně posuďte sami ze série vybraných screenů z průběhu natáčení rozhovoru. Jasný vizuální typ pro interview :)

Další obsah pořadu
Mistři obchodu

cs 2019-02-27 08:48:00

Technologie vládnou maloobchodu čím dál víc

25. Retail Summit měl letos rekordní účast obchodníků i dodavatelů

cs 2019-01-23 08:45:00

Zážitky zákazníků jsou hlavním tématem retailu

Letošní Retail Summit bude řešit i novou kategorii chytrých domovů

cs 2018-10-07 08:00:00

Kniha je pro šéfy malých i velkých firem

Sean Pillot de Chenecey hovoří o první knize svého druhu

Nejnovější obsah

cs 2019-04-08 11:21:00 Na vaše riziko

Internetová rizika už lze také pojistit

Pojišťovna BNP Paribas Cardif uvádí na trh novinku, která kryje kyber rizika

cs 2019-03-25 17:47:00 Money & Cash

Česko zná nejlepší daňaře roku 2018

V soutěži vítězily osobnosti, firmy i úřady státní správy

cs 2019-03-07 13:17:00 Money & Cash

Cleverlance míří na německy mluvící trhy

S Autocontem si konkurovat ve skupině KKCG nebudeme, tvrdí Jiří Bíba

cs 2019-03-03 09:25:00 Produktivita & Technologie

Naše ekonomika má minimální přidanou hodnotu

Vytvářejte integrované celky jako to dělal Baťa, říká profesor Milan Zelený

cs 2019-02-03 19:03:00 Produktivita & Technologie

Stavebnictví po stagnaci konečně roste

Vyšší investice do oboru budou hlavním tématem oborové konference

cs 2019-01-11 18:08:00 Money & Cash

Bezkontaktní výběry z bankomatů na postupu

Fio banka oznámila, že do konce ledna připraví všechny své bankomaty