PŘIHLÁSIT

REKLAMA

Business News - Zprávy pro byznys > Největší bezpečnostní hrozbou jsou stále lidé

2018-11-06 13:00

Největší bezpečnostní hrozbou jsou stále lidé

Konference CIO Agenda 2018 řešila i vztah firemního ICT a managementu

Jakub Kejval

Ondřej Profant

Josef Rech

Pavel Štros

Jiří Vaněk

Václav Zubr

Blue Events

Bureau Veritas

Česká pirátská strana

Datasys

Eset

Raiffeisenbank

Unicorn

bezpečnost

CIO

event (konference, seminář)

ICT

Za případné bezpečnostní katastrofy ve firmách nenese odpovědnost pouze IT oddělení. I management a další lidé se musí zapojit do prevence bezpečnostních rizik. Shodli se na tom experti říjnové konference CIO Agenda 2018 pořádané společností Blue Events

Etický hacker Jiří Vaněk během prezentace vysvětlil, že útočníci vždy tahají za delší lano, než jejich „oběti“, je jich víc, mají více času a často pracují v etablovaných skupinách nebo je dokonce sponzorují státy. Informace získávají například i z pracovních inzerátů firem a sociálních sítí.

Proto je potřeba neustále dělat kybernetická cvičení, simulace útoků a zvyšovat povědomí zaměstnanců o tom, jaké následky může mít jejich rizikové chování. Management by měl jít příkladem, uzavírá Vaněk.

Chování zaměstnanců vidí jako výrazné riziko i Václav Zubr ze společnosti Eset. Podle něj do budoucna pomůže umělá inteligence, která může nebezpečné chování odhalit.

Šéf bezpečnosti Raiffeisenbank Josef Rech zmínil trend útoků především přes aplikace a snahu o získání autentizačních esemesek. I na to chystá banka obranu.

Jednou z možností, jak zaznamenávat chování lidí u počítače, jsou videozáznamy přístupů do firemních systémů, uvedl jako alternativu ochrany Pavel Štros ze společnosti Datasys.

Celkově by na prevenci a bezpečnost mělo tlačit především IT oddělení, řekl Jakub Kejval z Bureau Veritas a dodal, že až dojde k průšvihu, spadne všechno na IT, pokud si dostatečně předtím nebouchlo do stolu.

Základní komoditou firem jsou data, uvedl Petr Krejčí ze spoečnosti Bisnode. Ta je třeba chránit i tak, že firmy vědí, s kým obchodují. Ekonomika sice podle Krejčího roste, ale prostředí je nestabilní. Letos zanikne nejvíce firem za posledních 7 let.

Z pohledu státu se podle Ondřeje Profanta z Pirátské strany blízká na lepší časy. V horizontu pěti měsíců by měla být hotová pokroková koncepce digitálního Česka. Největším hnacím motorem v legislativě je přitom zákon o digitální službě. Profant aktuální stav e-governmentu charakterizuje tak, že stát má silnou infrastrukturu, ale nevyužívá ji tak, jak by mohl.

Uvidíme, co všechno se skutečně změní, až se odborníci opět sejdou na dalším ročníku konference CIO Agenda v roce 2019.

 

REKLAMA