PŘIHLÁSIT

REKLAMA

Business News - Zprávy pro byznys > Internet věcí má v Česku novou unikátní platformu

2018-12-12 15:20

Internet věcí má v Česku novou unikátní platformu

Miotiq propojí čidla se systémy firem, využívá síť Vodafone

Petr Foltýn

Michal Kolesár

Karel Krčmář

Tomáš Kučera

Marek Zeman

M2M Communication

Maracom

Miitis

Solidus Tech

Stratox Enterprises

Vodafone

IoT (internet věcí)

Miotiq

Narrowband IoT (NB-IoT)

Internet věcí znamená především extrémní množství různých čidel, která musí mít kvůli životnosti baterií velmi nízkou spotřebu a současně potřebují bezdrátově komunikovat s dalšími systémy. Problémem často bývá přenos dat z takových čidel a také jejich zpracování pro firemní aplikace.

Právě tady vstupuje do hry nově komerčně spuštěná platforma Miotiq, která využívá pro přenos signálu z čidel technologii Narrowband IoT, ve zkratce NB-IoT. Konkurencí je například známější Sigfox nebo Lora.

Logické je samozřejmě využití přenosu dat pomocí sítí mobilních operátorů. V Česku Narrowband IoT v komerčním rozsahu zatím provozuje pouze Vodafone. Jenže integrace čidel přímo s operátorem není jednoduchá.

Michal Kolesár ze společnosti Stratox, která vyvíjí Miotiq, říká: "Kdyby se někdo rozhodl napojit na mobilního operátora, který nabízí Narrowband IoT, tak to může znamenat tři až šest měsíců práce. Díky platformě Miotiq je takové napojení v řádu několika minut."

Hlavním integračním partnerem platformy Miotiq je společnost M2M Communication. Podle zástupce firmy Karla Krčmáře roste využití zařízení s nízkou spotřebou energie v řádech každý rok. "Letos to byly tisícovky zařízení, příští rok už to budou desetitisíce v jednotlivých obchodních případech," dodává.

Ještě vyšší nárůsty potvrzuje výrobce čidel, firma Solidus Tech, která dodává asi 20 procent čidel do Česka a zbytek zejména do západní Evropy. "V roce 2016 jsme dodali 80 kusů," říká spolumajitel Petr Foltýn a dodává: "Dneska jsme na čísle asi 9800."

Velmi důležitou součástí každého čidla je samozřejmě komunikační modul pro odpovídající bezdrátovou síť. Jedním z výrobců je Gemalto zastoupené v Česku distributorem Maracom. Jednatel firmy Marek Zeman odhaduje, že se v příštím roce v Česku nasadí asi 50 až 100 tisíc IoT komunikačních modulů.

Takové množství čidel dokáže vygenerovat nepředstavitelné množství dat. A proto vznikají i firmy, které pomocí neuronových sítí tato data dokážou vyhodnocovat a měnit je v užitečné informace. Příkladem jsou chytré domácnosti.

"Čidla jsou schopná data díky neuronovým sítím zkorelovat tak, že například v chytrém domě pochopí chování majitele a podle toho upraví například topení, svícení a další parametry," říká Tomáš Kučera z analytické společnosti Miitis.

Uvidíme, jak se platforma Miotiq a přenosová síť Narrowband IoT (NB-IoT) prosadí do praxe.

REKLAMA